- Dołączył
- Marzec 22, 2009
- Posty
- 1120
- Reaction score
- 0
- Punkty
- 0

Na Igrzyskach w Rio będzie rywalizacja w czterech rodzajach kolarstwa, a mianowicie:
- kolarstwo szosowe w dniach 6 - 10 sierpnia w Flamengo Park,
- kolarstwo torowe w dniach 11 - 16 sierpnia w Rio Olympic Velodrome,
- kolarstwo BMX w dniach 17 - 19 sierpnia w Olympic BMX Center,
- kolarstwo górskie w dniach 20 - 21 sierpnia w Olympic Mountain Bike Park.
Przy opisie zajmę się kolarstwem szosowym, gdyż w tym się specjalizuje, a zwyczajnie nie chcę pisać głupot, jeśli chodzi o inne dyscypliny. Zapraszam jednak do dyskusji na tematy związane z każdym rodzajem kolarstwa.
Kolarstwo szosowe
Wyścig ze startu wspólnego (mężczyźni - 6 sierpień, kobiety - 7 sierpień):

źródło: naszosie.pl
Wyścig elity mężczyzn odbędzie się na dystansie 250 km, a kobiet 130,3 km. Jak widać na załączonym profilu są to głównie powtarzające się rundy. Panie. Trasa wyścigu przebiega wzdłuż plaż Copacabana, Ipanema, Barra and Reserva Beach, co może obfitować w silne podmuchy wiatru. Pierwsza część to runda z drogą przez las Grumari (1,2 km, 7%, maks. 13%), następnie będzie podjazd pod Grota Funda (2,1 km, 4,5%, maks. 6%). Na tej pętli będzie również 3-kilometrowy odcinek brukowy (w ostatnim czasie wylano asfalt w miejsce najgorszego stanu bruku i wyeliminuje to na czasówce jazdę po bruku, jednak przy starcie wspólnym wszyscy mogą się nie zmieścić). Panowie pokonują taką rundę czterokrotnie, panie tylko raz.
Dalszą część to druga runda, na której znajdzie się dużo cięższy podjazd, a mianowicie Vista Chinesa (8,5 km, 5,7%). Pierwsze 4 kilometry wzniesienia to około 10-11%, następnie jest gwałtowny spadek, trochę wypłaszczenia i ponownie 3,5 km podjazdu. Następnie 6 kilometrów technicznego, szybkiego zjazdu. Ostatni podjazd znajduję się ponad 20 km przed mętą. Taką rundę panie przejadą raz, a panowie czterokrotnie.
W próbie przedolimpijskiej w zeszłym roku najlepszy okazał się Alexis Vuillermoz przed Serge Pauwelsem oraz Romainem Bardet. Jednak mało kolarzy, którzy wystartują w tym roku w Rio brało udział. Polacy tam nie jechali, ale Maciej Bodnar oraz Rafał Majka mieli treningi i testowali już tą trasę (dokładnie nie pamiętam, ale chyba jeszcze w tym roku). Głównymi faworytami do triumfu będą Christopher Froome, Vincenzo Nibali, Alejandro Valverde, Romain Bardet Richie Porte, Daniel Martin, czy kolarze z Kolumbii (nie mam pojęcia kto będzie liderem, równie dobrze każdy może tutaj powalczyć o medal). Polacy również ze sporymi szansami na medal. Nie ma wyraźnego lidera i to dyspozycja dnia zadecyduję czy jedziemy na Rafała Majkę czy na Michała Kwiatkowskiego. Patrząc na zjazdy to jeśli w formie byłby Michał to mógłby tutaj mieć spore szansę. W formie spokojnie byłby w stanie te podjazdy pokonać, a na ostatnim zjeździe zaatakować. Wszakże to ścisły top zjazdowiczów w peletonie. Niestety forma od dwóch lat dużo słabsza.
Jeśli chodzi o kobiety to nie jestem rozeznany jeśli chodzi o to, kto odegra tutaj kluczową rolę. Na pewno Kasia Niewiadoma będzie w stanie tutaj powalczyć. Już nie raz w tym sezonie udowadniała, że jest jedną z najlepszych kolarek na świecie, a podjazdy nie stanowią dla niej problemu.
Składy poszczególnych reprezentacji:
Mężczyźni
Kobiety
Jazda indywidualna na czas (10 sierpień):
Czasówki będą miały dystans odpowiednio 59,6 km i 29,8. Trasa czasówek to runda Grumari, którą pokonują kolarze podczas wyścigu ze startu wspólnego. Panie jadą połowę poniższej trasy:

Faworytami na pewno będą kolarze, którym podjazdy nie przeszkadzają, a mianowicie Froome, Dumoulin (Holender walczy z czasem, w wyniku kontuzji jakiej nabawił się na Tourze). Powalczą również świetni czasowcy tacy jak: Dennis, Izagirre, Castroviejo, Roglić, Oliveira, Martin, Cancellara czy Maciej Bodnar oraz Michał Kwiatkowski. Flowerman w swojej najlepszej formie mógłby moim zdaniem zakręcić się nawet koło podium.
Składy poszczególnych reprezentacji:
Mężczyźni
Kobiety
Pozostałe konkurencje
Tutaj skupię się głównie na Mai Włoszczowskiej - naszej głównej kandydatce do medalu z kolarstwa w RIO. Po ostatnich słabszych sezonach, pojawiła się nadzieja na medal. Świetna jazda na MŚ w Novym Meście, gdzie jednak pechowy defekt na ostatnim zjeździe pozbawił Polkę medalu. Przez co spadła o dwie pozycję, ostatecznie plasując się na czwartym miejscu.
W kolarstwie torowym każdy medal będzie na pewno niespodzianką. Polacy znajdują się w czołówce jeśli chodzi o kolarstwo torowe tylko, że w konkurencjach, które są nieolimpijskimi. Także tutaj raczej nie ma co się nastawiać na medale.
Kto jest waszym faworytem? Jak spiszą się waszym zdaniem Polacy? Zapraszam do dyskusji.